پرتاب کردن اشیا


پرتاب کردن اشیا

کودکان از حدود ۱۴ ماهگی تا سه سالگی پرتاب کردن را یاد گرفته و از آن لذت میبرند. اینکار یک پیشرفت در مهارتهای حرکتی* آنها محسوب میشود. او با این مهارت، احساس خودکارآمدی خواهد داشت، شما هم باید خوشحال باشید که او یک مرحله رشد دیگر را نیز طی کرده.

برای مدیریت این رفتار، تا جائیکه پرت کردن اشیا، خطری برای اطرافیان ایجاد نمیکند، او را سرزنش یا تنبیه نکنید. متوقف کردن کودکتان از پرت کردن اشیا، در این سن تلاشی بیهوده است.

اما چه کنیم؟

✅اما به او یاد بدهید که چه چیزهایی را میتواند پرت کند و چه چیزهای را نباید پرت کند. اگر تعداد وسایلی که به او اجازه میدهید پرت کند زیاد باشد، او سریعتر یاد میگیرد که چه چیزهایی را نباید پرت کند. او را به پرت کردن چیزهای بی خطر تشویق کنید، مثلاً در منزل تعدادی توپهای فومی و پارچه ای تهیه کنید و با یکدیگر توپ بازی کنید و یا وقتی به خرید میروید از او بخواهید خرید شما را داخل چرخ بیاندازد، او از اینکه به او اجازه دهید که خُرده سنگهای کنار جوی را داخل آب پرت کند بسیار لذت میبرد. به این ترتیب او کم کم یاد میگیرد که پرت کردن چیزهای مناسب در زمان و مکان مناسب اشکال ندارد.

🔺 اگر او چیز نامناسبی را پرت کرد مثلا قاشقش را، به او تذکر بدهید “قاشق برای پرت کردن نیست،وقتی غذایت را تمام کردی میتوانی توپت را پرت کنی” و بعد از غذا به او توپ بدهید تا پرتاب کند. در صورت ایجاد ریخت و پاش بر اثر پرتاب اسباب بازیهایش از او نخواهید که آنها را جمع کند بلکه با کمک یکدیگر مرتب کنید.

❗️در صورتی که کودک شما به سوی کودکان و یا افراد دیگر چیزی را پرتاب کرد و باعث ایجاد ناراحتی و درد در کودک دیگری شد، بلافاصله او را از محیط دور کرده و با آرامش ولی قاطع به او بگویید «کاری که کردی درد داشت نباید این کار را بکنی،ما اجازه نداریم به دیگران آسیب بزنیم، دست برای زدن نیست»… اینکه او را از محیط دور میکنید به او مهلت میدهید تا بفهمد چرا از زمین بازی و یا جاییکه داشته لذت میبرده دور شده است اما مدت زیادی او را از محیط دور نکنید در غیر این صورت فراموش میکند که چرا از بازی کردن دور نگه داشته شده است.

مهدرسش🌱

مطالب علمی

آموزشاصفهانبهترین مهدکودکپرتپرت کردنپرتاب کردن اشیاپیشدبستاتیچرا پرت میکندکودککودکیمهدکودکمهدکودک خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *