چگونه کودک خود را برای نوشتن آماده کنیم؟


چگونه کودک خود را برای نوشتن آماده کنیم؟
آمادگی کودک برای نوشتن

۱.توجه داشته باشید نوشتن خط فارسی از سمت راست شروع می شود ، بنابراین نخست شناخت سمت راست و چپ را به کودک آموزش دهید ( ابتدا سمت راست را کامل بیاموزد و بعد سمت چپ را آموزش دهید)

۲.در بدست گرفتن مداد ، موضوع راست دستی و چپ دستی کودک را در نظر داشته باشید . بنابر این باید با آزمایش های ساده ای از قبیل بریدن کاغذ با قیچی ، گرفتن قاشق ، زدن توپ با پا ، نخ کردن سوزن و …، راست دستی و یا چپ دستی کودک را مشخص کنید .

۳. وادار کردن کودکان چپ دست برای نوشتن با دست راست ، باعث بوجود آوردن عوارض منفی در آنان خواهد شد .

۴. عوامل فیزیکی مربوط به آمادگی دست کودک برای نوشتن ، از جمله : نشستن کودک در جای راحت و تماس دو پای او با زمین ، تابش نور کافی به روی دفتر و دست راست کودک از سمت چپ ، فاصله داشتن حدود دو سانتیمتر انگشت اشاره ی دست راست کودک از نوک مداد و نزدیکتر شدن به سر قلم تا انگشت شست راست او ، باید رعایت گردد .

۵. کودک باید مداد را طوری در میان انگشتان خود بگیرد که روی آنها فشار نیاورد و برای این کار باید مداد بین انگشتان شست ، اشاره  و وسطی قرار گیرد و او باید قادر باشد این سه انگشت را به صورت کشیده و راحت دور مداد قرار دهد .

۶. کودک هنگام نوشتن باید طوری بنشیند که ستون فقراتش انحنا نداشته باشد و فاصله ی چشم او تا صفحه ی کاغذ ، در حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر باشد .ضرورت *  (*)

مهدرسش?

مطالب علمی

امادگیبهترینپیش از دبستانچگونهکودکمداد دست گرفتنمهدنوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *