ویژگی های کودک مبتلا به اختلال یادگیری در دوره ی پیش_از_دبستان


ویژگی ها ی کودک مبتلا به اختلال یادگیری

طی سالها ، در زمینه تشخیص و ارائه ی خدمات آموزش ویژه برای دانش آموزان پیش از دبستان اختلافات نظر زیادی وجود دارد، زیرا بسیاری از متخصصین در مورد برچسب زدن زودهنگام اختلال یادگیری به دانش آموزان پیش از دبستان هشدار داده اند.

استفاده از تست ها در دوره ی پیش از دبستان تا حدی پیش بینی کننده است ولی تاکنون هیچ روش واحدی برای تشخیص مشکلات یادگیری این دانش آموزان ارائه نشده است.

انجمن تعلیم و تربیت امریکا برخی از علائمی را که می توان برای شناخت کودکانی که در خطر این مشکل هستند، مورد استفاده قرار داده .

علائم به شرح ذیل است:

۱٫ تأخیر زبانی: بچه ها باید تا سن ۲/۵ سالگی جملات را کنار هم بگذارند.

۲٫ مشکلات گفتاری: ۵۰ درصد گفتار کودک باید تا سن ۳ سالگی قابل درک باشد.

۳٫ مشکلات هماهنگی: در سن پنج سالگی بچه ها باید بند کفش خود را ببندند، دکمه ی لباس را باز و بسته کنند، جست و خیز داشته باشند، کاغذ را ببرند و…

۴٫ دامنه ی توجه کوتاه مدت: گرچه دامنه ی توجه با افزایش سن بالا می رود ولی کودکان در سنین سه تا پنج سالگی باید به داستان کوتاهی که برای آنها خوانده می شود توجه کنند.

? تأخیر یا انحراف خاص در رشد حرکتی، ادراکی و زبانی در سال های پیش از دبستان با ورود کودک به دوره ی ابتدایی به نارسایی ویژه در یادگیری منتهی می شود.

?در مورد چنین کودکانی باید از راهبردهای مداخله ای خاص استفاده کرد تا بتوانند مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در امور تحصیلی را در آینده کسب کنند.
✒مهارت های رشدی اساس یادگیری تحصیلی است، به عنوان نمونه برای یادگیری نوشتن لازم است پس کودک باید در انجام مهارت های حرکتی ظریف مانند هماهنگی حرکات ظریف انگشت ها و چشم و دست تبحر داشته باشد؛ همچنین برای یادگیری خواندن نیز باید توانایی ادراک شنیداری و مهارت در تشخیص صدای واژه ها ( آواشناسی ) و توانایی تمیز دیداری برای تشخیص حروف الفبا و واژه ها و توانایی فهم زبان و مهارت در کاربرد آن را داشته باشد.*

مهدرسش?

مطالب علمی

اختلال خواندن وریاضیاختلال یادگیریاخنلالبهترین پیش دبستانیپیش از دبستانعلائممداخله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *