تفاوت هوش هیجانی (EQ) و هوش شناختی (IQ)


عبارت هوش زیاد به گوشمان رسیده است . و میدانیم راههای متفاوتی برای سنجش هوش وجود دارد. اما قبل از اینکه به سنجش هوش بپردازیم، بهتر است با ۲ هوش اصلی آشنا شویم. اما مگر انسان داری چند هوش هست؟
انسان ها دارای هوش های چند گانه هستند اما هوشی که قصد صحبت در مورد ان را داریم هوش هیجانی (EQ) و هوش شناختی (IQ) هست. براستی این ۲ دسته هوش** چه تفاوتی دارند و کدام نقش موثری در زندگی انسان ها ایفا میکند؟

هوش هیجانی (EQ)

هوش هیجانی “توانایی استدلال معتبر درباره احساسات و استفاده از احساسات برای تقویت فکر” است. EQ به توانایی فرد در درک ، کنترل ، ارزیابی و ابراز احساسات اشاره دارد.

افراد با EQ بالا می توانند احساسات را مدیریت کنند، از احساسات خود برای تسهیل تفکر، درک معانی احساسی و درک دقیق احساسات دیگران استفاده کنند. EQ تا حدودی توسط نحوه ارتباط فرد با دیگران و حفظ کنترل عاطفی تعیین می شود.

هوش شناختی یا IQ

ضریب هوشی مستقیما به کارهای فکری مانند توانایی یادگیری و همچنین درک و کاربرد اطلاعات در مجموعه مهارت ها مربوط می شود. ضریب هوشی استدلال منطقی ، درک کلمات و مهارت های ریاضی را پوشش می دهد.

تفاوت EQ با IQ :

هوش هیجانی یا ضریب عاطفی (EQ) به عنوان توانایی فرد در شناسایی، ارزیابی، کنترل و بیان احساسات تعریف می شود.
افراد با EQ بالا معمولا به دلیل توانایی درک ، همدلی و ارتباط با افراد اطراف، رهبران و بازیکنان تیم بزرگی می شوند. ضریب هوشی یا IQ نمره ای برای ارزیابی هوش فرد با استفاده از آزمون های استانداردی که طراحی شده است، می باشد.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، دارای مهارت خودآگاهی بالایی بوده و از احساسات و حالات خود و دیگران آگاهی مناسبی داشته و برخوردها و رفتارهای خود را بر این اساس تنظیم می نمایند. از این رو در روابط اجتماعی، هوش هیجانی که لازمه موفقیت در کسب و کار و محیط های کاری است، بشدت به کمک افراد می آید.

ضریب هوشی برای تعیین توانایی های تحصیلی و شناسایی افراد با هوش خارج از برنامه یا چالش های ذهنی استفاده می شود. EQ شاخص بهتری برای موفقیت در محل کار است و برای شناسایی رهبران، بازیکنان تیم خوب و افرادی که بهترین کار را دارند به کار می رود.

افرادی که از هوش هیجانی* بالایی بهره ‌مندند، در محیط‌های کاری، بسیار پربازده عمل می‌کنند. آن‌ها رهبران موفقی هستند، همچنین افرادی صادق و با روابط اجتماعی بالا می‌باشند. به همین خاطر از نظر دیگران دوست ‌داشتنی‌ تر هستند و در کار‌های تیمی بهتر عمل می‌کنند

مهدرسش?

مطالب علمی

EQIQبهترین مهد کودکتفاوتهوشهوش شناختیهوش هیجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *